Windows Üzerinde DISKPART Kullanarak HardDisk Sıfırlamak

Merhaba Arkadaşlar,

Bu yazımda DISKPART hakkında elimden geldiğince bilgiler vermek istiyorum. Windows ile birlikte gelen bu bütünleşik component ile Disk Sürücülerimize rahatlıkla format atabileceğiz hatta silinmeyen partitionları bile rahatlıkla silebileceğiz. Öncelikle Command Prompt’u Administrator modunda açalım ve açılan komut satırımıza DISKPART yazıp enter tuşuna basalım.

lb-xp_diskpart_2[3]

Böylelikle DISKPART yazılımımızın command interface’ine ulaşmış oluyoruz. Bunun ardından LIST DISK diyoruz ve bilgisayarımızdaki mevcut bütün diskleri rahatlıkla görebiliyoruz. Tamamen sıfırlamak istediğimiz diskimizi görüp sürücü numarasını not ediyoruz. Örneğin bizim sürücümüzün numarası 5 olsun. SELECT DISK 5 komutunu veriyoruz ve diskimizi seçmiş oluyoruz. Ardından CLEAN komutunu çalıştırıp diskimizi tamemen temizlemiş oluuyoruz. Temizliğin ardından partitionlarımızı oluşturup ve assign işlemlerimizi yapmamız gerekiyor. Bunun için CREATE PARTITION PRIMARY satırını giriyoruz ve birinci bölümümüz oluşturulmuş oluyor. Hemen ardından SELECT PARTITION 1 komutunu giriyoruz ve parition’unumuzu seçmiş oluyoruz. Hemen ardından bölümü aktif etmek ve formatlamak için

ACTIVE

FORMAT FS=NTFS

komutlarını sırasıyla giriyoruz. İşlemler bittikten sonra ASSIGN komutuyla bölümümüzü Windows’a tanıtmış oluyoruz. Hemen ardından EXIT ile çıkış yapabilirsiniz. Herşey bu kadar 🙂

Kolay Gelsin.

Bu yazı Yazılarım kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Windows Üzerinde DISKPART Kullanarak HardDisk Sıfırlamak için 14 cevap

 1. hercumerc der ki:

  teşekkürler kardeşim çok işime yaradı

 2. furkan çolak der ki:

  ya kardeşim ben şuanda win7 kullanıyorum üstüne ama xp ye dönmek istiyorum ve c: yi sıfırlamam gerekiyor ama d: bölümünü silmeden şimdi ben sadece c: yi sıfırlamak için ne yapmalıyım?

 3. ahmet der ki:

  Merhaba lenovo z570 laptopum var.Onekeyrecovery kullanarak fabrika ayarlarına geri döndürmek istiyorum.Lakin mevcut tuş veya program üzerinden bir türlü  programın arayüzüne ulaşamıyorum.İnternette bunun çözümü olarak diskpart/disklist ..şeklinde yöntemler verilmiş.İlk denememde başarmıştım bunu.Ama şimdi her ne olduysa birimler yok .

  Active -Add-Assıgın.. diye alt alta devam eden şeyler çıkıyor.Ricam , bu partları nasıl görüntüleyebilirim tekrardan .Gerekli düzenlemeleri burdan yapmam gerekiyor da.

 4. Erkan der ki:

  Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.

 5. omer der ki:

  Merhaba select partition 1 yazdigimda disk baslatilamadi hatasi aliyorm lutfen yardim edin

 6. TURK_O der ki:

  http://www.yukleresim.com/image/DZQ

  Buradan sonra işlem yok!

  Çok sıkıntıdayım acil cevaplayabilir misiniz?

  TURK_O

  emekli34@yahoo.com

   

 7. Hüseyin turhal der ki:

  Ben yaptım sağol ise yaradı

   

 8. Emirhan der ki:

  disk başlatılmadı diyo olmuyo

 9. dsw der ki:

  2018’in sonundayız neredeyse ve işime yaradı

   

 10. mali der ki:

  bu işlemi geri almamız mümküm müdür

 11. Erlan der ki:

  Süper teşekkürler gösterilen anlatılan  en güzel sade anlatım biçimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir