Windows Phone’da WCF Servisleri ile Async Await Kullanmak

 

Merhaba Arkadaşlar,

Yazı yazmayalı uzun zaman oldu. Microsoft Yaz Okulu 2013 projemi geliştirirken .NET 5.0’ın nimetleri ile birlikte gelen async ve await komutları hakkında öncelikle bilgi vermek istiyorum. async ile fonksiyonumuzun declare kısmına yerleştirdiğimiz keyword ile fonksiyonumuzun asenkron olduğunu işaretlemekteyiz.Ayrıca await komutunu her çağırdığımız asenkron fonksiyonun başına ekleyerek ise yapılan asenkron işlemin döndürdüğü değer eşitlenen referansa yüklenene kadar o işlemde beklemesini sağlamaktayız.

Böylelikle referansımızın null olma sorununu kolayca çözmüş bulunuyoruz.WCF kullanılmış ise malesef ki Task, await, async işlemlerini düzgün bir şekilde kullanamıyoruz. Uzun uğraşlarım sonucu sorunun çözümünün TaskCompletionSource olduğunu anladım.Bu sorun şimdilik Windows Phone 8’de yaşanmakta. İleriki versiyonlarda bu desteğin geleceğini düşünüyorum. Şimdi sorunun nasıl çözüldüğüne gelelim.

 

 

 

Açıklama kısmına gelecek olursak,

TaskCompletionSource ile fonksiyondan geriye task döndürmüş oluyoruz ve async await desteğini WCF için Phone’umuza sağlamış oluyoruz. Olası hata durumlarında TaskCompletionSource’umuzu dolduruyoruz ve İşlemler bu kadar. Şimdi nasıl çağırdığımıza bir göz atalım.

 

 

Hepsi bu kadar 🙂

Umarım kolay olmuştur. İyi Çalışmalar Dilerim 🙂

 

 

 

 

 

Bu yazı Yazılarım kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir