Windows 8 Metro MessageDialog Kullanımı

Merhaba Arkadaşlar,

Bu yazımızda windows 8 Metro MessageDialog kullanımını göreceğiz. MessageDisalog Windows 8 Metro arayüzünde ekran’a çıkarabileceğimiz pop-up sistemidir. Kullanıcıya doğrulama veya bilgilendirme sırasında gösterebiliriz. Kullanımı gerçekten basit olmasına rağmen içerisinde .NET Framework’un yeni özelliklerine adapte olmuş fonksiyonları mevcuttur. Bunlardan bahsedeceğiz.

Öncelikle MessageDialog’umuzu Oluşturalım.

Ardından eklemek istediğimiz butonlara karar verelim ve Commands kısmına ekleyelim.

Burada dikkat edilmesi bir durum söz konusu UICommandInvokeHandler nesnemizin içerisine butonlarımıza tıkladığımızda çalışmasını istediğimiz fonksiyonumuzu belirledik. İsteseydik birden fazla fonksiyon belirleyebilirdik. Bu tamamen size kalmış.

MessageDialog’un ekrana görünme şekli asenkron şekilde gerçekleşiyor. Bu yüzden kullancının tercihinin ne olacağını bekleyip ona göre işlemleri belirlememiz gerekiyor. Bu yüzden programı kullanıcı etkileşime geçene kadar askıya alıyoruz.

Örnek bir fonksiyon şekli olarak UICommand nesnesinden hangi butonumuzun tıklandığına karar verebiliyoruz. Java’ya aşinalığınız varsa tanıdık gelecektir 🙂

 

Kolay Gelsin…

Bu yazı Yazılarım kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir