Web API ile HTTP POST İsteklerini Karşılamak

Merhaba Arkadaşlar,

Bu yazımda Web API üzerinden HTTP Post İsteklerini nasıl karşılarız ve nasıl cevap veririz gibi soruların cevaplarını bulmaya çalışacağız. Öncelikle WEB API’den bahsedecek olursak HTTP Request’lerine dayalı bir sistem olup gelen istekleri karşılayan bir mekanizma olarak akılda tutabiliriz. Bir çok mobil uygulama aslında bunun gibi servisleri gereğinden fazla kullanmakta. HTTP üzerinden yapılan en önemli çağrılar aslında POST ve GET‘tir. Bu istekler aslında iki ana kısımdan oluşur. Biri Header, diğeri ise Body kısmıdır. Header kısmında istek (request ) ile ilgili bilgiler bulunmaktadır. Bunların arasında hangi browser’i kullandığımız, hangi tür bilgilerin yer alacağı, uzak sunucunun host adresi, uzak sunucunun hangi tür verileri kabul edeceği gibi bilgiler bulunabilir. Body kısmında ise var olabilecek bilgiler bulunmaktadır. Örnek olsun diye POST metodunun içeriğine bir göz atacak olursak:

Yukarıdaki sadece bir örnektir. Aynı şekilde sunucuya bir JSON verisini de post edebilirdik. Bu aslında sizin hayal gücünüze kalmış. Biz örneğimizde bir JSON string’ini yolladığımızı varsayalım.

Controller’imiz içerisinde POST metodunu çağırmamız için Post isimli bir fonksiyonumuz oluyor ve üstüne POST için gerekli annotation’umuzu yazmamız gerekmekte. Fonksiyonun deklerasyonu konusuna birazdan değinmiş olacağız.

Yukarıdaki annotation ile fonksiyonumuzun POST metodlarına yanıt vereceğini compiler’a anlatmış oluyoruz.

Gerekli herşey bu kadar arkadaşlar. Gerekli açıklamalar kodların arasındaki yorumlarda gizli aslında. Umarım faydalı olmuştur 🙂

İyi Çalışmalar Dilerim 🙂

Bu yazı Yazılarım kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir