WCF ve Web Api Arasındaki Temel Farklılıklar

Merhaba Arkadaşlar,

Projelerden dolayı uzun süredir yazı yazmaya zaman bulamadım. Tatil geldi çattı, hava alanında beklerken elimden geldiğince bilgi vermeye çalışayım dedim :). Öncelikle WCF ve Web APi Konusunda biraz bilgi verelim. Microsoft SOAP servislerini kullanan WCF ve Web API’ı kullanıma sundu. Web Api açık kaynak kodlu ve kaynak kodları görebiliyorsunuz bu güzel birşey. 🙂 Windows Communication Foundation kısaca WCF daha gelişmiş web servisleri kurmada daha ideal. Yaz Okulu 2013’te Daron Hoca’nın dediği gibi WCF kullanmak savaşın olmadığı yere tank ile gelmek gibi hani belki lazım olur 🙂 Neyse işin gırgır kısmına geçelim ve kullanım amaçlarına bakalım. Bilindiği üzere WCF gerçekten web servis konusunda büyük bir nimet. Aklınıza gelebilecek her şey yapılabiliyor.

– Eğer Uygulamanızın Çift Yönlü Haberleşmeyi (Full Duplex) desteklemesi gerekiyorsa, tek yönlü mesajlaşmalar varsa kesinlikle WCF bu konuda vazgeçilmezlerdendir. Her türlü ayarı yapabilirsiniz.

– Eğer Uygulamanız HTTP tabanlı GET, POST gibi requestleri destekliyorsa Web API ile işin içinden çıkabilirsiniz. Kolay kullanım açısından yararınıza olacaktır.

-İlk maddedeki durum haricinde eğer büyük çapta ziyaretçi sayısını karşılayacak bir servis arayışındaysanız, hem iPhone, hem Android, hem Windows Phone gibi platformları desteklesin diyorsanız kesinlikle Web API kullanın. Kesinlikle işinizi kolaylaştıracaktır.

İki Servis Tipini de öğrendikce örnekleri çoğaltabiliriz. Akılda ilk olması gerekenler aslında bunlardan ibaret.

 

İyi Çalışmalar…

Bu yazı Yazılarım kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir