WCF Servis Üzerinden RunWithElevatedPrivileges Özelliğini Kullanabilmek

Öncelikle Merhaba Arkadaşlar,

Bu yazımda SharePoint üzerinden nasıl üst rütbe kodları çalıştırabileceğimizi göreceğiz. Bu aslında bir nebze önemli bir konu çünkü servis üzerinden kullanıcıların gruplarını değiştirmek isteyebiliriz ve hatta silmek yada aktif olmayan statü’ye taşımakta isteyebiliriz. Bunu neden yapıyoruz peki; Örneğin bir kullanıcı kayıt sistemi geliştirdiniz fakat onayınız olmadan kullanıcının tam yetkiye sahip olmasını istemiyorsunuz. İşte bu amaçta araya User Goup’lar girmekte. Bunu başarabilmenin yolu yüksek rütbeli kodlarınızı çalıştırmak. Sorun şu IIS üzerinde SharePoint sitenize farklı bir ApplicationPoolIdentity ve servisinize farklı bir Application Pool Identity tanımlamış olabilirsiniz. SharePoint’te default olarak gelen ve izinlere açık olan bir IIS kullanımız ise NetworkService’dir. Özellikle bu kullanıcı üzerinden yola çıkacak olursak,

Öncelikle Sharepoint Central Admin >> Application Management >> Manage Service Application kısmına giriyoruz ve burada User Profile Service Application‘u bir kere tıklayarak seçiyoruz ve hemen ardından Administrators kısmına geliyoruz ve NetworkService ekli değilse ekliyoruz ve Full Control seçeneğini işaretliyoruz.

Capture1

 

Hemen ardından IIS Manager’a giriyoruz ve Application Pools kısmına girdikten sonra servisimizin instance’ını buluyoruz ve Identity kısmında NetworkService geçiyor mu diye kontrol ediyoruz. Eğer geçmiyorsa sağ tıklayıp Advanced Settings‘i seçiyoruz ve Identity kısmını Network Service olarak değiştiriyoruz.

Capture2

 

Hepsi bu kadar. Artık SharePoint’te rahatlıkla rütbe isteyen kodları çalıştırabileceksiniz.

İyi Çalışmalar Dilerim…

Bu yazı Yazılarım kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir