Sharepoint’te Liste Nedir ve Ne İşe Yarar ?

Merhaba Arkadaşlar,

Bu yazımda SharePoint Listeleri üzerinde duracağız. İleriki yazımda nasıl oluşturulur gibi konulara da değineceğiz. Öncelikle nedir SharePoint Liste ona biz göz gezdirelim.

SharePoint Liste

SharePoint’te kolonlara satırlar üzerinden ulaşabilmek için geliştirilmiş bir araçtır. Listeleri Database içerisindeki tablo olarak düşünebiliriz aslında. Kulanıcı adları, telefonları, mailleri ve daha bir çok veriyi kolayca tutabileceğiniz ve elinizi hiç bir sql sorgusuna bulaştırmadan alnınızın akıyla çıkabileceğiniz bir yapı aslında :). İleride kolon tiplerinden bahsedeceğim fakat kolon’a karşılık olarak ise tablo kolonlarını gösterebiliriz.

SharePoint üzerindeki kolon yapısı daha gelişmiş ve kolay bir kullanıma sahip aslında. Kolon türü olarak yazı, sayı ve hatta link, resim gibi seçimler bile yapabilirsiniz. Bu konulara da açıklık getirmenin ardından SharePoint Listelerdeki View nedir konusuna da bir açıklık getirelim. SQL’deki view’lere göz attıysanız bu da gerçekten ona benzer bir şey. Siz hangi kolonların gösterileceğini seçiyorsunuz SharePoint sitenizde o kolonlar gösteriliyor. Şimdi veriler üzerinde durmuşken peki bu verilerin güvenliği nasıl sağlanacak gibi sorulara Microsoft gerçekten önemli bir cevabı veriyor. Güvenlik ve erişim yetkileri site ana güvenlik ayarlarından inherit ediliyor fakat istediğiniz takdirde kolaylıkla kimlerin erişip, kimlerin veriler üzerinde değişiklik yapabileceğine kolaylıkla karar verebiliyorsunuz. Görmüş olduğunuz gibi bu yazımızda SharePoint Listler üzerinde durduk. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere hoşçakalın. 🙂

Bu yazı Sharepoint, Yazılarım kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir