SharePoint’te JavaScript ve jQuery ile Authentication İşlemleri

Öncelikle Merhaba Arkadaşlar,

Bu aslında görsel master page işlemleri yapıyorsanız ve kullanıcınızı master page üzerinden authenticate etmek istiyorsanız çok güzel bir yöntem. Baştan belirtmekte fayda var authentication işlemi SharePoint’in SOAP servisleri üzerinden yapılmakta. Aslına bakılırsa REST servisleri de kullanılabilir. Fakat bu örnekte SOAP envelope’u string’e ekleyip bu şekilde bir authentication yapacağız. Öncelikle SharePoint sisteminizin http://serveradi//_vti_bin/authentication.asmx adresine girdiğinizde sizi bir sayfa karşılayacak ve Login ve Mode isimli iki modül çıkacak ve biz buradan login kısmına giriyoruz.Burada SOAP için gerekli envelope gösterilmekte. Request işlemi yaparken aşağıdaki gibi bir örnek kullanılabilir:

Yukarıdaki örnekte görüldüğü gibi username ve password’umuz gönderilmekte ve eğer doğruysalar kullanıcı authenticate edilecektir. AJAX ile istek yapıldıktan sonra eğer HTTP200 alırsak bir XML’de aşağıdaki cevap gelecektir.

Yukarıdaki <ErrorCode> tag’i içerisine bakılırsa birden fazla değer geldiğini görebiliriz. Yani burada kullanıcı başarı ile giriş yaparsa NoError gibi bir cevap dönecektir. Şifre ve kullanıcı adı yanlış ise PasswordNotMatch gibi bir cevap dönecektir. Eğer girilen kullanıcı FBA (Form Based Authentication) kullanıcısı değil ise NotInFormsAuthenticationMode diye bir cevap dönecektir. Öncelikle işlemlerimizde kolaylık sağmalası açısıdan jQuery kullandım.

Öncelikle bir HTML sayfası oluşturalım ve gerekli Input ve Button objelerimizi yerleştirelim:

Hemen ardından bir js dosyası oluşturalım ve gerekli JavaScript kodlarımızı içerisine yerleştirelim. Bu işlemleri yaparken jQuery’nin kendi built-in AJAX fonksiyonundan yararlanacağız.

Görmüş olduğumuz üzere envelop’a kullanıcı adı ve şifreyi ekledik ve bunu xml olarak SOAP servise yolladık ardından kullanıcı adı ve şifre doyruysa yukarıdaki örnekte olduğu gibi NoError cevabı dönecektir bu cevabı almak için xml’i jquery yardımı ile parse edip NoError cevabı olup olmadığına bakmaktayız. Aslında hepsi bu kadar. Son olarak html sayfamıza javascript ve jquery kutuphanelerini eklemeye unutmayalım:

Bunun için öncelikle jquery dosyamızı internetten indirip html sayfamızın ve az önce yazdığımız javascript kodumuzun olduğu klasöre ekliyoruz ve hemen ardından aşağıdaki kodu kendi jQuery ve JavaScript kodumuzun olduğu dosya isimlerimize göre değiştiriyoruz:

İşlem bu kadar. Umarım yararlı olmuştur 🙂

İyi Çalışmalar…

Bu yazı Sharepoint, Yazılarım kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir