SharePoint’te Görsel Web Part Oluşturmak ve Kullanmak

Merhaba Arkadaşlar,

Bu dersimizde temel şekilde nasıl webPart üretilir onu göreceğiz. Öncelikle SharePoint’in bulunduğu sunucumuzda Visual Studio 2013’ü açıyoruz ve New Project ile işlemlerimize başlıyoruz. Hemen ardından SharePoint tools yüklü ise Template’ler arasında SharePoint’i göreceğiz. SharePoint 2013 – Empty Project’i seçiyoruz ve ikinci kısıma geçiyoruz.

Capture1Hemen ardından OK seçeneğini tıkamamızın ardından SharePoint Customization Wizard ile Karşılaşıyoruz.

Biz development ortamında olduğumuz için Deploy as a Sandboxed Solution seçeneğini seçiyoruz.Capture2

 

Finish seçeneğini işaretledikten sonra karşımıza boş olarak oluşturduğumuz SharePoint 2013 projemiz gelecek.  Hemen Solution Explorer’dan Projemizin üzerine sağ tıklayıp Add New Item’i seçiyoruz ve Visual Web Part Seçeneğini İşaretleyip devam ediyoruz.

Capture3

 

Hemen ardından Solution Explorer kısmında Features klasöründeki Feature1 özelliğimizi sağ tıklayıp adını belirliyoruz. Ben projede HelloWebPart Olarak yazdım. Hemen ardından elements.xml dosyamızın içerisisindeki

Custom Değerini kendimize özel olarak değiştiriyoruz. Yani oluşturacağımız Web Part’in hangi grubun içerisinde yer almasını istiyorsak ona göre bir isim belirliyoruz. Ben aşağıdaki şekilde oluşturdum.

Hemen ascx dosyamıza yöneliyoruz ve birer adet button, label ve textbox oluşturuyoruz.

Capture5

 

Hemen ardından Gönder butonumuza çift tıklayıp kod kısmına geçelim. Hemen ardından Button_gonder_Click fonksiyonumuzun içerisini doldurmaya hazırız demektir. Butona basılmanın hemen ardından fonksiyonumuz tetiklenecektir.

İşlem tamamdır. Şimdi sıra Web Part’ımızın yayınlanma kısmında.

Hemen Solution Explorer’da projemizin üzerine sağ tıklayıp Deploy Seçeneğini seçiyoruz ve arkamıza yaslanıyoruz. 🙂  Deploy Succeeded mesajından sonra SharePoint sitemizi açıyoruz ve bir sayfamızı değiştirme moduna alıyoruz ve Insert kısmını aktif ediyoruz. Hemen ardından Web Part seçeneğini tıklıyoruz.

Capture6

 

Hemen deneyelim 🙂

Capture8

İşlem Bu Kadar. Bol SharePoint’li günler 🙂

 

Bu yazı Sharepoint, Yazılarım kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir