SharePoint Sayfasını iFrame Olarak Eklemek

Öncelikle Merhaba Arkadaşlar,

Uzun süre oldu biliyorum :). Elimden geldiğince birşeyler paylaşmaya ve aynı anda da çalışmaya gayret gösteriyorum. Bu günkü konumuzda SharePoint’in herhangi bir sayfasını iframe olarak eklediğimizde sunucunun izin vermemesi sorununu beraber çözmüş olacağız. Öncelikle bu özellik neden kısıtlı denirse cevap aslında basit: Güvenlik. SharePoint sayfalarının bir frame olarak başka bir sayfada gösterilmesi aslında pek mantıklı görünmüyor fakat bazı senaryolarda yok değil hani. Örnek vermek gerekirse kendimize göre bir Login Pop-up sayfası yapacağız diyelim ve bu pop-up sayfası için Master Page’imiz üzerinde bir login butonuna tıkladığımızda görünmesini istiyoruz dersek bunu ancak iframe ile yapabileceğimizi görürüz. Fakat bunun başka yolları da yok değil. Başka bir senaryomuz ise textbox ve button alıp Master Page’imiz üzerinden bir kod çalıştırmak denebilir fakat SharePoint güvenlik amaçlı olarak default şekilde Master Page üzerinden kodların çalıştırılmasını da engellemiş durumda fakat açılabileceğini okumuştum. Belki ileriki yazılarımızda bu konuyu ele alabilirim. Aslında yapılması gereken işlem çok basit. SharePoint Designer 2013’ü açıyoruz. Hemen ardından Kullanmış olduğumuz Master Page’imizi açıyoruz ve aşağıdaki kodumuzu ekliyoruz.

İşlem bu kadar basit.

Instruction üzerinde duracak olursak: Bu işlemi bu master page’i kullanan her sayfamız için yapmış olduk. Bu da şu anlama geliyor: her sayfamızda framing açık ve güvenlik bir nebze olsun düşmüş oldu. Bunu Visual Studio’da oluşturmuş olduğumuz Application Pages’a da koyabiliriz fakat bazı durumlarda çalışmadığına şahit oldum.

Umarım Fayfalı Olmuştur.

Kolay Gelsin… 🙂

Bu yazı Sharepoint, Yazılarım kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir