Sharepoint Nedir

Microsoft Yaz Okulu 2. Gün:

MVP Burak BATUR ile gerçekten Office 365 ile başlayan eğitim SharePoint’in derinliklerine doğru indi. Aslında SharePoint düşündüklerimin de ötesinde bir yazılım. Hemen açıklamasına ve temel özelliklerine geçelim.

SharePoint ile artık şirketlerde tek bir kod yazmadan profesyonel web sistemleri kullanılabilecek. Bilgisayar ile uğraşan geçimini kod ile sağlayanlar için aslında kötü gibi görünüyor değil mi ? 🙂 Aslında bu şekilde değil neredeyse yıllar boyu yazılabilecek önemli özellik ve modülleri tek bir web sitesi altında toplayabiliyorsunuz. Anketlerden tutun tablolara, duyurulara, dökümanlara ve nicelerine tek bir kod yazmadan ulaşabiliyorsunuz. En önemli kısmı ise tabiki versiyonlama. Şirketiniz ile bir döküman paylaştığınızı varsayalım, şirketinizden biri revizyon yapıp uploadlasa bile onayınız olmadan yeni versiyon yayınlanmıyor. Isterseniz eski versiyonlara bile dönebiliyorsunuz. Artık Sharepoint’in son sürümü ile birlikte yanlışlıkla dosya veya sayfa silmek aslında imkansız gibi. Çalışanlarınız yanlışlıkla dosya sildi diyelim. Kullanıcılarınızın çöp kutusuna gidiyor. Hadi oradan da yanlışlıkla sildiğini varsayalım :). Site Admininin çöp kutusundan yanlışlıkla silinen dosyalara ulaşabiliyorsunuz. Burak BATUR’un da söylediği gibi en önemli özelliği olan duvar (Site Feed) en çok kullanılan modüllerden. Böylelikle üyeler kendi aralarında iyi bir şekilde iletişim kuruyor. Departmanlar aralarında iletişim kopukluğu olmuyor ve hatta öyle bir sosyal platform oluşturulmuş ki hashtagler ve takipçi sistemleri özellikle entegre edilmiş. Böylelikle kurum çalışanları kendi aralarında en iyi şekilde haberleşebiliyor. Aslında SharePoint’in daha sayılamayacak kadar özelliği var. Araştırmakla bile bitmeyeceğini sanıyorum bu bitmek bilmeyen denizin.

İyi Çalışmalar…

 

Bu yazı Sharepoint, Yazılarım kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir