SharePoint 2013 Content and Structure Bölümüne Girememe Hatası

Merhaba Arkadaşlar,

Yepyeni bir hata kurtarma senaryomla karşınızdayım. Bilindiği gibi SharePoint gerçekten çok karmaşık ve kullanımı bir o kadar da kolay bir sistem. SharePoint’i bir nevi basitleştirebilecek en önemli eklentilerden birisi ise Content and Structure bölümü. Bu kısım sayesinde sitemizdeki bütün içerikleri görebilmekle birlikte toplu yayın özelliği sayesinde aynı anda birden çok nesneyi publish edebiliyoruz. Yani anlayacağınız sitenin bütün özeti bu eklenti sayesinde ekranınızda duruyor olacak. Fakat bazı nedenlerden dolayı Error=Object reference not set to an instance of an object. veya Application error when access /_layouts/15/sitemanager.aspx gibi sorunlarla karşılaşılabilmekte. Bu sorunları çözebilme konusunda bazı örnek senaryolarımız olacak. Çok geçmeden bu senaryolarımıza bir göz gezdirelim.

Senaryo 1:  Özel Karakter Kullanılan Liste isimleri ve Dolu Çöp Kutusu

Eğer listelerinizi özel karakter kullanarak oluşturduysanız ve çöp kutusunda birden çok liste veya eski liste duruyorsa sorun çıkabilir. Bunu aşmanın en önemli yolu Çöp Kutusunu boşaltmak ve liste isimlerini değiştirmek. Bu senaryo sonrasında herşey yoluna girdi mi diye kontrol edebilirsiniz.

Content and Structure

Senaryo 2:  Site features ve Site Collection Features içerisindeki Publishing Feature’dan kaynaklanan sorun

Bu sorunu çözmedeki en kolay yaklaşım SharePoint Management Shell kullanarak kısa yoldan deaktif edip tekrar aktif etmek. Bunu yapmak için SharePoint Management Shell’i açıyoruz ve aşağıdaki kodu kendimize göre değiştirip çalıştırıyoruz.

Fakat bunlara rağmen sorun çözülemedi ise son çare olarak el ile Site Settings’den Öncelikle Manage Site Features kısmından SharePoint Server Publishing’i deaktif edip ardından Site Collection Features kısmından ise SharePoint Server Publishing Infrastructure özelliğini deaktif etmeliyiz. Bunların ardından önce SharePoint Server Publishing Infrastructure hemen ardından SharePoint Server Publishing
özelliği aktif edilmelidir.

Sorunun çözülmüş olduğunu umut ediyorum 🙂

Bol kodlu ve sorunsuz günler dilerim 🙂

Bu yazı Sharepoint, Yazılarım kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir