NodeJS Basit HTTP Server Oluşturmak

Merhaba arkadaşlar,

Bu yazımda NodeJS üzerinde http server oluşturma üzerine duracağım. Aslında http server oluşturma işlemi o kadar basit ki Apache ile IIS ile uğraşmaya o kadar değer mi gibisinden soruları duyar gibiyim. Aslında NodeJS‘i http server olarak kullanmak ne kadar efektif bilemiyorum. Çünkü NodeJS process tabanlı çalışmakta ve her hangi bir exception durumunda uygulamanız tamamen kapanmaktadır.

Evet bunu engelleyen bazı eklentiler npm üzerinden kurulabiliyor fakat yine de IIS, Apache ile karşılaştırmak doğru değil bence. Bu arada isterseniz internette karşılaştırmalı performans testlerini google üzerinden araştırarak bulabilirsiniz. Ben küçük bir örnekle size nasıl HTTP server kurulur göstereyim, bunun için NodeJS‘in kendi modüllerinden rahatlıkla yararlanacağız. Editör olarak NodeJS Nedir? yazımda belirttiğim gibi Visual Studio Code kullanabilirsiniz. Gerçekten işinizi görebilecek Cross Platform çalışan bir ortamdır.  Bi JS dosyası oluşturalım ve adı app.js olsun.

VS Code ile çalıştırmak isterseniz launch.json dosyasının içerisindeki uygulamanız için gerekli değişiklikleri yaptıktan sonra run etmeniz yeterli fakat console üzerinden çalıştıracaksanız:

komutunu kullanmanız yeterli. Böylelikle 8080 portu üzerinde http server hazır olarak istekleri beklemektedir.

NodeJS HTTP Server

NodeJS HTTP Server

Kolay Gelsin 🙂

Bu yazı Node.js kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir