Docker Nedir Ne İşe Yarar ?

Merhaba arkadaşlar,

Aslında Docker ile ilgili söylenilmesi gereken o kadar çok şey var ki 🙂 Nereden başlayacağımı bilemiyorum. Docker aslında sanallaştırmaya dayalı bir platform.

 

docker-generic-banner1

Fakat sıkı durun işletim sistemini sanallaştırmaktan çok ortak bir linux kernel’ini kullanarak birden fazla servisi kendi içerisinde barındıran ve bu servisleri istediğinizde çoğaltmanıza olanak tanıyan bir yapı aslında.

what-is-vm-diagram

Docker belki bir çok senaryoda kullanılabilecek birşey ama benim ilk aklıma gelen senaryodan bahsetmek istiyorum.

Diyelim ki tek bir sunucuda nodejs ve mongodb kurdunuz ve sunucunuza işlemci ve ram’in kaldıramayacağı oranda yük bindi diyelim. Ne yapmak gerekiyor ? Tabiki akla ilk gelen işlemci ve RAM miktarını arttırmak. Bunun sınırlarını zorladınız diyelim, tek sunucu yine kaldırmadı, sırada mongoDB vs NodeJS’i farklı sunuculara aktarmak. Peki ne yapacaksınız diğer sunucuya mongoDB’yi tekrar kurup bütün ayarlamalarını baştan mı yapıcaksınız ? E hadi yaptınız diyelim, bi baktınız NodeJS sunucusu request’leri kaldıramadı ve NodeJS’i kopyalamayı seçtiniz. NodeJS ve tüm paketlerinizi tekrar kurup git üzerinden çalışmalarınızı tekrardan çekmek mi ? Bu sadece bir senaryo aslında 🙂 Mevcut request’lerin azaldığını ve sunucu sayısını azaltmak istediğinizi düşünelim. Kolayca yaptınız ve tekrar istekler artarsa 🙂 tekrar aynı kurulum işlemleri…

Docker işte bu alanda yardımımıza koşuyor. Eğer servislerimizi ayrı ayrı docker ayarlamış olsaydık dakikalar içinde istediğimiz kadar servisi anında ayağa kaldırabilirdik. Şimdi Docker ile ilgili bilmeniz gereken iki şey var aslında: Docker Image ve Docker Container. Bunları sonraki yazımda sizlere aktarmayı düşünüyorum.

Umarım açıklayıcı olmuştur 🙂

Bu yazı Docker, Yazılarım kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir