Docker Image ve Container Nedir ?

Merhabalar,

Önceki yazımda Docker’dan bahsetmiştim. Şimdide biraz Docker terimlerini inceleyelim diye düşümdüm. Docker kullanırken en çok kullanacağını iki yapıdır Image ve Container 🙂

 

SWARM

 

Docker Image Nedir ?

Docker image adından da anlaşılacağı gibi çalışacak uygulamanızın ve uygulamanızın altyapısında çalışan gerekli işletim sistemi kütüphanelerinin bulunduğu bir yapıdır. Çalışmaya hazır bir şekilde bekletilen imajlardır. Virtual Machine imajlarının çalıştırılması çok uzun sürecekken, hazırlanan Docker imajlarının çalıştırılması çok hızlı sürmektedir. Buda büyük bir avantaj oluşturmaktadır. Hazır bir çok imaj Docker Hub üzerinden indirebilir durumda bulunmaktadır. Kullanıcı isterse kendi Imajını oluşturup ister public ister private olarak başkaları ile paylaşabilir.

Docker Container Nedir ?

Docker Container imajların çalıştırılmış veya durdurulmuş halidir. Imajlar çalıştırıldıktan sonra Container olarak işletim sisteminde saklanır. Tekrar tekrar durdurulup çalıştırılabilirler. İstenirse bir imajdan birden fazla container oluşturulabilir.

 

Umarım açıklayıcı olmuştur. 🙂

Bu yazı Docker, Yazılarım kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir