Dependency Property Nedir ve Kulanım Alanı

Merhaba Arkadaşlar,

Bu yazımda .NET Framework’un önemli özelliklerinden olan Dependency Proprety konusunda bilgi vermek istiyorum. Peki Nedir Dependency Property ? Benim Windows Phone yani WPF üzerinde kullandığım şekli ile açıklamak istiyorum. Elimizde bir Buton objemizin olduğunu varsayalım ve butonumuza ek özellikler eklemek istiyoruz veya bir User Conrol’ümüzün olduğunu düşünelim. Ek özellikler ek property’ler eklemek istediğimizi varsayalım. Bu konuda imdadımıza tabiki Dependency Property’ler yetişiyor. Dependency Property ile istediğimiz kadar özelliği istediğimiz nesnemize aktarabiliyoruz ve hatta bu verilere XAML editörden bile rahatlıkla ulaşma imkanımız oluyor. Güzel özellik aslında değil mi 🙂 Şimdi gelelim nasıl kullanacağımıza:

Ben bu örneğimde bir Custom Button oluşturmadan yola çıkarak bunu açıklamaya çalışacağım. Öncelikle projemize yeni bir class ekliyoruz ve hemen ardından base class’ımızı Button Class’ından türetiyoruz. Böylelikle Button sınıfının tüm özelliklerini yeni sınıfımıza aktarmış olduk.

Hemen ardından sınıfımızın içerisinde Dependency Property’imzi belirleyelim.

Hemen yukarıdaki kodumuzu açıklayalım:

Dependency Property tanımlarken her zaman readonly ve static kullanırız. Bu bize CLR tarafında bir kazanım sağlayacaktır. Hemen ardından “Ozellik” nesnemizi yollayarak görünecek property adını yolladık. Ondan sonraki typeog(string) objesi ile string türünde bir özellik olacağını, typeof(CustomImage) ile Dependency Proprty’nin kime ait bir özellik olacağını, son nesle ile ilk atanacak olan değeri belirlemiş olduk. Hemen ardından set ve get ayarlamalarını yapalım.

Böylelikle tanımlama İşlemini kullanmış olduk. Şimdi gelelim kullanma işine:

Kullanmak istediğimiz XAML sayfamızı açalım ve üste aşağıdaki kodumuzu ekleyelim. Böylelikle Ana dizinimizi include etmiş oluyoruz.

Hemen ardından kullanıma geçiyoruz:

Herşey Bu Kadar Arkadaşlar 🙂 Umarım yararlı olabilmişimdir.

Bu yazı Yazılarım kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Dependency Property Nedir ve Kulanım Alanı için 1 cevap

  1. Onur Tırpan der ki:

    Bilgilendirici bir anlatım olmuş, eline sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir