ASP.NET MVC’de Sayfalara Link Vermek

Merhaba Arkadaşlar,

Yepyeni bir yazı dizisi ile yine karşınızda olacağım 🙂 ASP.NET MVC’de kolayca siteniz içerisinde sayfalarınıza nasıl link verebileceğiniz konusunda kısa bir yazı yazmak istedim. Aslında durum Html sınıfının static metodlarından biri olan ActionLink‘i kullanmak. Hemen nasıl kullanacağımıza gelelim.

Öncelikle parametreler konusuna açıklık getirmek istiyorum. Birinci parametremiz linkin sayfada nasıl görünmesi gerektiği. İkincisi View ismi ve üçüncüsü ise Controller’imizin adı olmakta. Tabi fonksiyonumuz overloaded olduğu için aslında birden fazla parametre çeşidi ile kullanabilirsiniz.

Hemen ikinci link verme yönteminden de bahsetmek istiyorum. İkinci yöntem ise Url sınıfının “Action” metodunu kullanarak bu işlemi gerçekleştirmek. Bu yöntemi ise genellikle özelleştirebileceğimiz için kullanmamız gerekebilir. HTML taglarinin property’leri ile rahatlıkla kullanabileceğiz.

Umarım yararlı olabilmişimdir.

Herkese bol MVC’li günler 🙂

Bu yazı ASP.NET MVC, Yazılarım kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

ASP.NET MVC’de Sayfalara Link Vermek için 1 cevap

  1. Eren der ki:

    Çok faydalı oldu teşekür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir