Active Directory Kurulumu Sonrası SharePoint HTTP 503 Hatası ve Çözümü

Merhaba Arkadaşlar,

Bu yazımda SharePoint 2013 kurulumundan sonra Active Directory kurulumu bitiminde SharePoint Central Administration ve Açılan Web Collection’lara girerken karşılaşılan 503 sorununa çözüm getireceğiz. Öncelikle şunu bilmeliyiz ki SharePoint Active Directory olmadan sistemin local user’larını kullanan bir yapıdır. Bunu sanallaştırmak ve kullanıcıları domain hesabına taşıdıktan sonra sistem bu gibi sorunlar ortaya çıkarabilmektedir. Bunu çözmenin en kolay ve etkili yolu Application Pool Identity’leri değiştirmekten geçer.

Bu işlemlerde aslına bakacak olursak gerçekten kolay. Şimdi lafı fazla uzatmayalım ve sorunu nasıl çözeceğimize odaklanalım. Öncelikle hemen sunucumuza uzak masaüstü bağlantısı sağlayalım ve Internet Information Services (IIS) Manager’ı açalım.

Capture

Sol sekmeden yönetici hesabını seçelim ve Application Pools kısmına gelelim.

Capture2

 

Yukarıdaki resimdeki gibi bir liste göreceksiniz ve Identity kısımlarına göz atın ve göreceksiniz ki local kullanıcı hesapları eski haliyle tanımlı duruyor. Bunları hemen nasıl yeni kullanıcı adına geçireceğimizi görelim:

Örneğin Central Administration kısmına giremiyorduk. Hemen SharePoint Central Administration v4’e sağ tıklıyoruz ve Advanced Setings seçeneğini tıklıyoruz. Hemen ardından karşımıza bir pencere çıkacak.

Capture3

Hemen ardından mavi ile işaretlediğim kısma yani identity kısmına geliyoruz ve … kutucuğuna tıklıyoruz. Karşımıza aşağıdaki gibi pencere açılacak.

Capture4

Set… butonuna tıklayıp user name kutucuğunu active directory sonrası oluşturduğunuz “domainadı\kullaniciadi” şeklinde doldurunuz. NOT: tırnak işaretleri yok.

Bütün eski kullanıcıları güncelledikten sonra siteler ve Central Administration kullanıma hazırdır.

Kolay Gelsin 🙂

 

 

Bu yazı Yazılarım kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir